OGŁOSZENIE NABORU WNIOSKÓW O SFINANSOWANIE KSZTAŁCENIA W RAMACH KFS - Powiatowy Urząd Pracy w Myśliborzu

OGŁOSZENIE NABORU WNIOSKÓW O SFINANSOWANIE KSZTAŁCENIA W RAMACH KFS

 

 

 

OGŁOSZENIE NABORU WNIOSKÓW O SFINANSOWANIE KSZTAŁCENIA W RAMACH KRAJOWEGO FUNDUSZU SZKOLENIOWEGO (KFS)

Kwota limitu będąca w dyspozycji PUP  - 470 060,00 zł

Powiatowy Urząd Pracy w Myśliborzu ogłasza nabór wniosków pracodawców o przyznanie środków
z KFS na sfinansowanie kosztów kształcenia ustawicznego pracowników i pracodawców obejmujących:

  • kursy i studia podyplomowe realizowane z inicjatywy pracodawcy lub za jego zgodą,
  • egzaminy umożliwiające uzyskanie dokumentów potwierdzających nabycie umiejętności, kwalifikacji lub uprawnień zawodowych,
  • badania lekarskie i psychologiczne wymagane do podjęcia kształcenia lub pracy zawodowej
    po ukończonym kształceniu,
  • ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków w związku z podjętym kształceniem;

Zgodnie z priorytetami Ministra właściwego ds. pracy w 2025 roku środki KFS będą przeznaczone na:

  1. Wsparcie rozwoju umiejętności i kwalifikacji w zawodach określonych jako deficytowe na danym terenie tj. w powiecie lub w województwie. (Wykaz zawodów deficytowych dla powiatu myśliborskiego, na podstawie których weryfikowane są zawody deficytowe dostępny jest na stronie Barometr zawodów prognoza 2025 https://barometrzawodow.pl/modul/prognozy-na-plakatach)
  2. Wsparcie rozwoju umiejętności i kwalifikacji w związku z zastosowaniem w firmach nowych procesów, technologii i narzędzi pracy. Wnioskodawca, powinien udowodnić, że w ciągu jednego roku przed złożeniem wniosku bądź w ciągu trzech miesięcy po jego złożeniu zostały/zostaną zakupione nowe maszyny i narzędzia, bądź będą wdrożone nowe technologie i systemy, a pracownicy objęci kształceniem ustawicznym będą wykonywać nowe zadania związane z wprowadzonymi/ planowanymi do wprowadzenia zmianami. Jako dowód należy dołączyć do wniosku wiarygodny dokumentu, np. kopia dokumentów zakupu, kopia umowy przedwstępnej, decyzja dyrektora/ zarządu o wprowadzeniu norm ISO, itp., oraz logiczne i wiarygodne uzasadnienie.
  3. Wsparcie kształcenia ustawicznego pracodawców i ich pracowników zgodnie z potrzebami szkoleniowymi, które pojawiły się na terenach dotkniętych przez powódź we wrześniu 2024 roku. Priorytet ten nie obowiązuje na terenie powiatu myśliborskiego ponieważ żadna gmina nie jest wymieniona w rozporządzeniu Rady Ministrów z 16 września 2024 roku w sprawie wykazu gmin, w których są stosowane szczególne rozwiązania związane z usuwaniem skutków powodzi z września 2024 r., oraz rozwiązań stosowanych na ich terenie (Dz. U. 2024 poz. 1371).
  4. Poprawa zarządzania i komunikacji w firmie w oparciu o zasady przeciwdziałania dyskryminacji i mobbingowi, rozwoju dialogu społecznego, partycypacji pracowniczej i wspierania integracji w miejscu pracy. Szkolenia powinny zawierać tematykę, w ramach której pracodawcy i pracownicy zostaną wyposażeni w wiedzę i umiejętności m.in.:
  • do rozpoznawania, rozumienia i przeciwdziałania mobbingowi w miejscu pracy, co zwiększy ich uważność na sposób komunikacji i budowania relacji w ich zespołach;
  • dotyczące różnych formy mobbingu, jak zrozumieć jego wpływ na zespół oraz jak skutecznie reagować i zapobiegać sytuacjom o charakterze mobbingu w przyszłości;
  • rozpoznawania/uważności (szczególnie menedżerowie/pracodawcy) na zachowania i relacje w zespołach;
  • do promowania bezpiecznego i wspierającego środowiska pracy;
  • na temat skutków społecznych i prawnych mobbingu lub dyskryminacji;
  • dotyczące wdrażania procedur przeciwdziałania i reagowania na przypadki nieprawidłowości

Priorytet ten ma również zachęcać do tworzenia i oferuje wsparcie w zakresie zasad funkcjonowania i działania rad pracowniczych. Ma pomóc znaleźć odpowiedź na pytanie jak promować reprezentację pracowniczą w postaci rad pracowniczych w Polsce. Tworzenie rad pracowniczych dotyczy pracodawców zatrudniających co najmniej 50 pracowników lub na wniosek co najmniej 10% załogi.

  1. Promowanie i wspieranie zdrowia psychicznego oraz tworzenie przyjaznych środowisk pracy poprzez m.in. szkolenia z zakresu zarządzania wiekiem, radzenia sobie ze stresem, pozytywnej psychologii, dobrostanu psychicznego oraz budowania zdrowej i różnorodnej kultury organizacyjnej. W ramach tego priorytetu mogą być finansowane szkolenia dotyczące promowania i wspierania zdrowia psychicznego oraz tworzenia przyjaznych środowisk pracy powinny obejmować szeroki zakres tematów, które pomagają zarówno menedżerom, jak i pracownikom tworzyć zdrowe, wspierające i produktywne miejsca pracy.

Przykładowe obszary, które mogą znaleźć się w zakresie tematycznym szkoleń to:

  • rola pracodawcy w wspieraniu zdrowia psychicznego;
  • przyczyny i skutki stresu zawodowego, wypalenia zawodowego oraz radzenia sobie z nimi;
  • skuteczna komunikacja w zespole, budowanie otwartego środowiska pracy tworzenie przyjaznego środowiska pracy;
  • różnorodność w miejscu pracy, integracja pracowników wywodzących się z różnych grup pokoleniowych;
  • promowanie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym, zdrowego stylu życia, technik relaksacyjnych i innych metod radzenia sobie ze stresem.
  1. Wsparcie cudzoziemców, w szczególności w zakresie zdobywania wiedzy na temat polskiego prawa pracy i integracji tych osób na rynku pracy. W ramach tego priorytetu mogą być finansowane szkolenia tylko dla cudzoziemców. Wśród specyficznych potrzeb pracowników cudzoziemskich wskazać można w szczególności:
  • doskonalenie znajomości języka polskiego oraz innych niezbędnych do pracy języków, szczególnie w kontekście słownictwa specyficznego dla danego zawodu / branży;
  • doskonalenie wiedzy z zakresu specyfiki polskich i unijnych regulacji dotyczących wykonywania określonego zawodu;
  • rozwój miękkich kompetencji, w tym komunikacyjnych, uwzględniających konieczność dostosowania się do kultury organizacyjnej polskich przedsiębiorstw i innych podmiotów, zatrudniających cudzoziemców.
  1. Wsparcie rozwoju umiejętności i kwalifikacji niezbędnych w sektorze usług zdrowotnych i opiekuńczych. Warunkiem skorzystania z dostępnych środków jest oświadczenie pracodawcy o konieczności odbycia wnioskowanego szkolenia lub nabycia określonych umiejętności z zakresu usług zdrowotnych i opiekuńczych. Dostęp do priorytetu ma każdy pracodawca posiadający główne ( przeważające) PKD w Sekcji Q tj. Opieka zdrowotna i pomoc społeczna w działach 86 – Opieka zdrowotna, 87- Pomoc społeczna z zakwaterowaniem, 88 – Pomoc społeczna bez zakwaterowania. W ramach tego priorytetu można dofinansować dopuszczalne ustawą formy kształcenia ustawicznego bezpośrednio związane z szeroko pojętą opieką zdrowotną czy opieką społeczną. Należy jednak pamiętać, że w ramach KFS nie można finansować tych samych szkoleń, na które przeznaczone są inne środki publiczne np. środki na specjalizacje pielęgniarek i położnych;
  2. Rozwój umiejętności cyfrowych. Wnioskodawca w uzasadnieniu powinien wykazać, że posiadanie konkretnych umiejętności cyfrowych, które objęte są tematyką wnioskowanego szkolenia, jest powiązane z pracą wykonywaną przez osobę kierowaną na szkolenie;
  3. Wsparcie rozwoju umiejętności związanych z transformacją energetyczną Priorytet niniejszy adresowany jest do wszystkich pracodawców, którzy chcą przyczynić się do transformacji energetycznej np. przejścia z energetyki tradycyjnej, na przykład węglowej, do bardziej przyjaznych środowisku źródeł energii np. wiatraków czy farm fotowoltaicznych. Będą również mogły być finansowane szkolenia mające na celu rozwój tzw. zielonych kompetencji czyli zestawu umiejętności pozwalających na działania na rzecz zrównoważonego rozwoju. W ramach tego priorytetu mogą być finansowane również szkolenia w obszarze szeroko pojętej ekologii;

O dofinansowanie powyższych działań może wystąpić pracodawca, który zatrudnia, co najmniej jednego pracownika w pełnym wymiarze czasu pracy, przez okres minimum 3 miesięcy przed datą złożenia wniosku. Zgodnie z art. 2 Kodeksu pracy, za pracownika uznaje się osobę zatrudnioną na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania lub spółdzielczej umowy o pracę.

Pracodawca, który ma siedzibę albo miejsce prowadzenia działalności na terenie powiatu myśliborskiego, zainteresowany uzyskaniem środków na finansowanie kosztów kształcenia ustawicznego pracowników i pracodawcy powinien złożyć wniosek wraz z załącznikami w Powiatowym Urzędzie Pracy w Myśliborzu ul. Północna 15.

TERMIN NABORU WNIOSKÓW OD DNIA 10.03 2025 r. DO DNIA 24.03.2025 r. do godz. 14:00
lub DO WYCZERPANIA ŚRODKÓW FINANSOWYCH

Wnioski złożone poza terminem naboru pozostaną bez rozpatrzenia.

Wnioski należy składać:

  • elektronicznie poprzez platformę https://www.praca.gov.pl/eurzad/uslugi-elektroniczne/kreator-wnioskow/PSZ-KFS  po opatrzeniu ich kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub profilem zaufanym)
  • w formie papierowej :
    • za pośrednictwem poczty  na adres: Powiatowy Urząd Pracy w Myśliborzu ul. Północna 15, 74-300 Myślibórz;
    • osobiście w Powiatowym Urzędzie Pracy w Myśliborzu ul. Północna 15, 74-300 Myślibórz pok. nr 116 ( sekretariat) w godzinach 7:00 -15:00.

Wnioski wraz z załącznikami dostępne są w siedzibie Powiatowego Urzędu Pracy w Myśliborzu
ul. Północna 15 oraz na stronie internetowej https://bip.pup.powiatmysliborski.pl/artykul/wniosek-kfs-2024-2025.

Przyjęto maksymalną wysokości wsparcia na finansowanie działań finansowanych z Krajowego Funduszu Szkoleniowego w 2025 r. dla jednego pracodawcy w wysokości do 25 000,00zł, przy czym:

  1. w przypadku mikroprzedsiębiorstw – 100% kosztów kształcenia ustawicznego, nie więcej jednak niż 300% przeciętnego wynagrodzenia w danym roku na jednego uczestnika ( szkolonego),
  2. w przypadku pozostałych pracodawców – 80% kosztów kształcenia ustawicznego, nie więcej jednak niż 300% przeciętnego wynagrodzenia w danym roku na jednego uczestnika (szkolonego). Pozostałe 20% kosztów kształcenia ustawicznego ponosi pracodawca

Przy rozpatrywaniu wniosków brane będą pod uwagę następując elementy:

  1. zgodność dofinansowanych działań z ustalonymi priorytetami wydatkowania  środków KFS;
  2. zgodność kompetencji nabywanych przez uczestników kształcenia ustawicznego z potrzebami lokalnego lub regionalnego rynku pracy;
  3. koszty usługi kształcenia ustawicznego wskazanej do sfinansowania ze środków KFS są porównywalne z kosztami podobnych usług dostępnych na rynku;
  4. posiadanie przez realizatora usługi kształcenia ustawicznego finansowanej ze środków KFS certyfikatów jakości oferowanych usług kształcenia ustawicznego;
  5. w przypadku kursów-posiadanie przez realizatora usługi kształcenia ustawicznego dokumentu, na podstawie którego prowadzi on pozaszkolne formy kształcenia ustawicznego;
  6. plany dotyczące dalszego zatrudnienia osób, które będą objęte kształceniem ustawicznym finansowanym ze środków KFS;
  7. czy pracodawca w sposób wyczerpujący uzasadnił potrzebę zorganizowania szkoleń;
  8. możliwość sfinansowania ze środków KFS działań określonych we wniosku, z uwzględnieniem przyznanych limitów.

Dopuszcza się negocjacje pomiędzy starostą a pracodawcą treści wniosku, w celu ustalenia ceny usługi kształcenia ustawicznego, liczby osób objętych kształceniem ustawicznym, realizatora usługi, programu kształcenia ustawicznego lub zakresu egzaminu, z uwzględnieniem zasady zapewnienia najwyższej jakości usługi oraz zachowania racjonalnego wydatkowania środków publicznych.

Planowana forma kształcenia musi być adekwatna do zajmowanego lub planowanego do zmiany stanowiska pracy, a jej ukończenie winno przyczynić się do wzrostu wiedzy, umiejętności i zapobiegać utracie zatrudnienia.

Urząd nie sfinansuje ze środków KFS kosztów kształcenia ustawicznego pracodawcy, który zamierza samodzielnie realizować wskazane we wniosku działania lub zleci je usługodawcy, z którym powiązany jest osobowo lub kapitałowo.

Ze środków KFS dofinansowane mogą być wyłącznie te formy kształcenia, które się jeszcze nie rozpoczęły. Realizacja szkolenia (egzaminu, studiów podyplomowych, itp.) może nastąpić dopiero po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku i podpisaniu umowy. Sugerowany termin rozpoczęcia planowanego działania - 45 dni od dnia złożenia wniosku.

W cenę kształcenia ustawicznego nie należy wliczać kosztów związanych z przejazdem, zakwaterowaniem i wyżywieniem uczestników kształcenia, jak i innych dodatkowych kosztów, które nie spełniają definicji kształcenia ustawicznego.

W przypadku dużego zainteresowania Urząd zastrzega sobie prawo wprowadzenia dodatkowego kryterium-  pierwszeństwo w dostępie do środków dla podmiotów, które jeszcze nie korzystały ze środków KFS.

Dodatkowe informacje na temat Krajowego Funduszu Szkoleniowego można uzyskać na stronie internetowej PUP w Myśliborzu http://mysliborz.praca.gov.pl/ w zakładce  „Dla pracodawców i przedsiębiorców” >> „Podnoszenie kompetencji i kwalifikacji pracowników i kandydatów do pracy” >> „Krajowy Fundusz Szkoleniowy” oraz pod numerem telefonu kom. 883 553 970.

02.07.2025

Informacja

Z uwagii na aktualizację systemu, Powiatowy Urząd Pracy w Myśliborzu, w dniu 02.07.2025 r., czynny do godziny 13:30

Zdjęcie artykułu Wznowienie naboru wniosków na organizację prac interwencyjnych i staży.
25.06.2025

Wznowienie naboru wniosków na organizację prac interwencyjnych i staży.

Powiatowy Urząd Pracy w Myśliborzu informuje, iż od dnia 25.06.2025 wznawia przyjmowanie wniosków o organizację prac interwencyjnych oraz zawarcie umowy...

Zdjęcie artykułu UWAGA FIRMY SZKOLENIOWE !
24.06.2025

UWAGA FIRMY SZKOLENIOWE !

Od 1 stycznia 2026 r. szkolenia finansowane ze środków Funduszu Pracy dla bezrobotnych i poszukujących pracy, finansowane ze środków Krajowego Funduszu Szkoleniowego ...

Zdjęcie artykułu OGŁOSZENIE O II NABORZE WNIOSKÓW O PRZYZNANIE PRACODAWCY VOUCHERA ZATRUDNIENIOWEGO
23.06.2025

OGŁOSZENIE O II NABORZE WNIOSKÓW O PRZYZNANIE PRACODAWCY VOUCHERA ZATRUDNIENIOWEGO

Powiat Myśliborski/Powiatowy Urząd Pracy w Myśliborzu w związku z realizacją projektu pn. Voucher zatrudnieniowy wsparciem dla pracodawcy i inwestycją w rozwój osób...

Zdjęcie artykułu VOUCHER ZATRUDNIENIOWY – REKRUTACJA UCZESTNIKÓW PROJEKTU NA ZWOLNIONE STANOWISKO PRACY
23.06.2025

VOUCHER ZATRUDNIENIOWY – REKRUTACJA UCZESTNIKÓW PROJEKTU NA ZWOLNIONE STANOWISKO PRACY

  Powiat Myśliborski/Powiatowy Urząd Pracy w Myśliborzu informuje, że w związku z realizacją projektu pn. „Voucher zatrudnieniowy wsparciem dla pracodawcy i...

Zdjęcie artykułu DODATKOWE ŚRODKI NA REALIZACJĘ VOUCHERÓW ZATRUDNIENIOWYCH W POWIECIE MYŚLIBORSKIM
23.06.2025

DODATKOWE ŚRODKI NA REALIZACJĘ VOUCHERÓW ZATRUDNIENIOWYCH W POWIECIE MYŚLIBORSKIM

Powiat Myśliborski/Powiatowy Urząd Pracy w Myśliborzu dnia 13.05.2025 r. podpisał Aneks do umowy o dofinansowanie projektu pn.: Voucher zatrudnieniowy wsparciem dla...

Zdjęcie artykułu Ogłoszenie - NABÓR WNIOSKÓW  O  PRZYZNANIE JEDNORAZOWO ŚRODKÓW NA PODJĘCIE DZIAŁALNOŚCI  GOSPODARCZEJ
17.06.2025

Ogłoszenie - NABÓR WNIOSKÓW O PRZYZNANIE JEDNORAZOWO ŚRODKÓW NA PODJĘCIE DZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZEJ

OGŁOSZENIE POWIATOWY URZĄD PRACY W MYŚLIBORZU OGŁASZA NABÓR WNIOSKÓW O  PRZYZNANIE Z FUNDUSZU PRACY / EFS+ JEDNORAZOWO ŚRODKÓW NA PODJĘCIE DZIAŁALNOŚCI...

Zdjęcie artykułu Projekt Zachodniopomorska Akademia PSZ
09.06.2025

Projekt Zachodniopomorska Akademia PSZ

  Powiatowy Urząd Pracy w Myśliborzu uczestniczy w Projekcie Zachodniopomorska Akademia PSZ współfinasowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego Plus w ramach...

Zdjęcie artykułu Zmiany przepisów od 1 czerwca 2025
03.06.2025

Zmiany przepisów od 1 czerwca 2025

Zmiany przepisów od 1 czerwca 2025 r. Powiatowy Urząd Pracy informuje, że z dniem 1 czerwca 2025 r. weszła w życie Ustawa z dnia 20 marca 2025 r. o rynku...

Zdjęcie artykułu Zmiany w zatrudnianiu cudzoziemców – najważniejsze informacje
03.06.2025

Zmiany w zatrudnianiu cudzoziemców – najważniejsze informacje

Zmiany w zatrudnianiu cudzoziemców – najważniejsze informacje wynikające z Ustawy z dnia 20 marca 2025 r. o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom (Dz.U. z...

Zdjęcie artykułu Powiatowy Urząd Pracy w Myśliborzu realizuje projekt pt. „Aktywizacja zawodowa osób pozostających bez pracy w powiecie myśliborskim (II)”

Powiatowy Urząd Pracy w Myśliborzu realizuje projekt pt. „Aktywizacja zawodowa osób pozostających bez pracy w powiecie myśliborskim (II)”

      Powiatowy Urząd Pracy w Myśliborzu realizuje projekt pt. „Aktywizacja zawodowa osób pozostających bez pracy w powiecie myśliborskim (II)"   Projekt realizowany...

Powiatowy Urząd Pracy w Myśliborzu realizuje projekt pt. „Aktywizacja zawodowa osób pozostających bez pracy w powiecie myśliborskim (I)”

      Powiatowy Urząd Pracy w Myśliborzu realizuje projekt pt. „Aktywizacja zawodowa osób pozostających bez pracy w powiecie myśliborskim (I)"   Projekt realizowany jest w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Pomorza Zachodniego 2021-2027, Priorytetu 6 Fundusze Europejskie na rzecz aktywnego Pomorza Zachodniego,...

Powiatowy Urząd Pracy w Myśliborzu realizuje projekt ,,Program Specjalny: ODKRYJ SIEBIE-POKONAJ BARIERY-II edycja"

Projekt realizowany jest na rzecz integracji osób i rodzin zagrożonych ubóstwem i/lub wykluczeniem społecznym  ukierunkowane na aktywizację społeczno – zawodową wykorzystującą instrumenty aktywizacji edukacyjnej, społecznej, zawodowej.   Wsparcie w ramach projektu skierowane jest do 20 osób zagrożonych ubóstwem i/lub...

Projekt Pozakonkursowy: ,,Aktywizacja osób młodych pozostających bez pracy w powiecie myśliborskim (V)”"

Powiatowy Urząd Pracy w Myśliborzu informuje o realizacji projektu pozakonkursowego pn.„Aktywizacja osób młodych pozostających bez pracy w powiecie myśliborskim (V)"   Projekt realizowany jest w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój, Osi Priorytetowej I Osoby młode na rynku pracy, Działania 1.1 Wsparcie osób...

5,0%Stopa bezrobocia w Polsce  

Stan na koniec maja 2025 r.

wykres statystyki

  • 1.721,90 zł Podstawowy zasiłek dla bezrobotnych
  • 2.066,30 zł Stypendium dla bezrobotnego w okresie odbywania szkolenia
  • 861,00 zł Dodatek aktywizacyjny
  • do 53.773,70 zł Środki dla bezrobotnego na podjęcie działalności gospodarczej
Artykuły prawne

Zobacz akty prawne dotyczące bezrobocia i promocji zatrudnienia

Zobacz