OGŁOSZENIE O NABORZE WNIOSKÓW O SFINANSOWANIE KSZTAŁCENIA W RAMACH REZERWY KRAJOWEGO FUNDUSZU SZKOLENIOWEGO (KFS)
Powiatowy Urząd Pracy w Myśliborzu ogłasza nabór wniosków pracodawców o przyznanie środków z REZERWY KFS na sfinansowanie kosztów kształcenia ustawicznego pracowników i pracodawców obejmujących: Zgodnie z priorytetami Rady Rynku Pracy w 2021 roku środki REZERWY KFS będą przeznaczone na :
  1. wsparcie kształcenia ustawicznego skierowane do pracodawców zatrudniających cudzoziemców; W ramach tego priorytetu mogą być finansowane szkolenia zarówno dla cudzoziemców jak i polskich pracowników (to samo dotyczy pracodawców), które odzwierciedlają specyficzne potrzeby, jakie mają pracownicy cudzoziemscy i pracodawcy ich zatrudniający. Ze szkoleń w ramach tego priorytetu mogą korzystać również pracodawcy i pracownicy z polskim obywatelstwem o ile wykażą w uzasadnieniu wniosku, że szkolenie to ułatwi czy też umożliwi im pracę z zatrudnionymi bądź planowanymi do zatrudnienia w przyszłości cudzoziemcami.
  2. wsparcie kształcenia ustawicznego pracowników zatrudnionych w podmiotach posiadających status przedsiębiorstwa społecznego, wskazanych na liście przedsiębiorstw społecznych prowadzonej przez MRiPS, członków lub pracowników spółdzielni socjalnych lub pracowników Zakładów Aktywności Zawodowej. Podmioty uprawnione do korzystania z środków w ramach tego priorytetu to: Przedsiębiorstwa społeczne wpisane na listę przedsiębiorstw społecznych prowadzoną w formie Bazy Przedsiębiorstw Społecznych przez MRPiPS dostępnej pod adresem http://www.bazaps.ekonomiaspoleczna.gov.pl/ ; Spółdzielnie socjalne wpisane do Krajowego Rejestru Sądowego, Zakłady aktywności zawodowej - utworzone przez gminę, powiat oraz fundację, stowarzyszenie lub inną organizację społeczną, decyzję o przyznaniu statusu zakładu aktywności zawodowej wydaje wojewoda.
  3. wsparcie kształcenia ustawicznego osób, które mogą udokumentować wykonywanie przez co najmniej 15 lat prac w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, a którym nie przysługuje prawo do emerytury pomostowej. Priorytet ten promuje działania wobec osób pracujących w  warunkach niszczących zdrowie i w szczególności powinien objąć osoby, które nie mają prawa do emerytury pomostowej.Wykaz prac w szczególnych warunkach stanowi załącznik nr 1, a prac o szczególnym charakterze - załącznik nr 2 do ustawy z dnia 19 grudnia 2008 roku o emeryturach pomostowych (Dz. U. z 2008 Nr 237, poz. 1656 ze zm.);
  4. wsparcie kształcenia ustawicznego pracowników Centrów Integracji Społecznej, Klubów Integracji Społecznej, Warsztatów Terapii Zajęciowej; W ramach tego priorytetu wspierani będą pracownicy Centrów Integracji Społecznej (CIS), Klubów Integracji Społecznej (KIS), Warsztatów Terapii Zajęciowej (WTZ);
  5. wsparcie kształcenia ustawicznego osób z orzeczonym stopniem niepełnosprawności Wnioskodawca składający wniosek o środki w ramach powyższego priorytetu powinien udowodnić  posiadanie przez kandydata na szkolenie orzeczenia o niepełnosprawności (przedstawić orzeczenie o niepełnosprawności kandydata na szkolenie bądź oświadczenie o posiadaniu takiego orzeczenia).
  6. wsparcie kształcenia ustawicznego osób dorosłych w nabywaniu kompetencji cyfrowych Wnioskodawca, powinien wykazać, że wnioskowane szkolenia pomogą zniwelować lub zapobiec powstawaniu luk czy braków w kompetencjach cyfrowych pracowników i pracodawcy oraz nabyte konkretne umiejętności cyfrowe powiązane będą z pracą wykonywaną przez osobę kierowaną na szkolenie.
O dofinansowanie powyższych działań może wystąpić pracodawca, który: Maksymalna wysokość wsparcia na działania finansowane w ramach rezerwy KFS to kwota 5000,00zł na jednego uczestnika, pod warunkiem, że maksymalna wysokość środków na finansowanie działań z Krajowego Funduszu Szkoleniowego w 2021r. (limit podstawowy i rezerwa) dla jednego pracodawcy nie przekroczy kwoty 25 000,00zł,  przy czym: Przy rozpatrywaniu wniosków brane będą pod uwagę następując elementy:
  1. zgodność dofinansowanych działań z ustalonymi priorytetami wydatkowania  środków rezerwy KFS;
  2. zgodność kompetencji nabywanych przez uczestników kształcenia ustawicznego z potrzebami lokalnego lub regionalnego rynku pracy;
  3. koszty usługi kształcenia ustawicznego wskazanej do sfinansowania ze środków rezerwy KFS są porównywalne z kosztami podobnych usług dostępnych na rynku;
  4. posiadanie przez realizatora usługi kształcenia ustawicznego finansowanej ze środków rezerwy KFS certyfikatów jakości oferowanych usług kształcenia ustawicznego;
  5. w przypadku kursów-posiadanie przez realizatora usługi kształcenia ustawicznego dokumentu, na podstawie którego prowadzi on pozaszkolne formy kształcenia ustawicznego;
  6. plany dotyczące dalszego zatrudnienia osób, które będą objęte kształceniem ustawicznym finansowanym ze środków rezerwy KFS;
  7. czy pracodawca w sposób wyczerpujący uzasadnił potrzebę zorganizowania szkoleń;
  8. możliwość sfinansowania ze środków rezerwy KFS działań określonych we wniosku, z uwzględnieniem przyznanych limitów.
Przy rozpatrywaniu wniosków pierwszeństwo przysługiwać będzie pracodawcom, którzy nie korzystali jeszcze z KFS Wnioski o przyznanie środków z rezerwy Krajowego Funduszu Szkoleniowego pracodawców, którzy już korzystali z KFS (w 2021r. i w latach ubiegłych) rozpatrywane będą według kolejności ich wpływu.
Dopuszcza się negocjacje pomiędzy starostą a pracodawcą treści wniosku, w celu ustalenia ceny usługi kształcenia ustawicznego, liczby osób objętych kształceniem ustawicznym, realizatora usługi, programu kształcenia ustawicznego lub zakresu egzaminu, z uwzględnieniem zasady zapewnienia najwyższej jakości usługi oraz zachowania racjonalnego wydatkowania środków publicznych.
Planowana forma kształcenia musi być adekwatna do zajmowanego lub planowanego do zmiany stanowiska pracy, a jej ukończenie winno przyczynić się do wzrostu wiedzy, umiejętności i zapobiegać utracie zatrudnienia.
Urząd nie sfinansuje ze środków KFS kosztów kształcenia ustawicznego pracodawcy, który zamierza samodzielnie realizować wskazane we wniosku działania lub zleci je usługodawcy, z którym powiązany jest osobowo lub kapitałowo.
Wnioski wraz z załącznikami dostępne są w siedzibie Powiatowego Urzędu Pracy w Myśliborzu
ul. Północna 15 oraz na stronie internetowej http://bip.pup.powiatmysliborski.pl.
 
TERMIN NABORU WNIOSKÓW OD DNIA 19.07.2021r. DO DNIA 06.08.2021 r.
 
Wnioski należy składać w Powiatowym Urzędzie Pracy w Myśliborzu ul. Północna 15, sekretariat  pokój nr 116 ( I piętro), w godzinach 7:00 -15:00.
Dodatkowe informacje na temat Krajowego Funduszu Szkoleniowego można uzyskać w siedzibie Powiatowego Urzędu Pracy w Myśliborzu ul. Północna 15 – pok. nr 106 ( I piętro), nr tel. 95 747 28 71, kom. 883 553 970.